Skrūvpāļa noturība pret koroziju

"Marmors group" rekomendē karsti cinkot skrūvpāļus, lai gan to mūžs pat bez jebkāda pārklājuma būs vidēji 70 un vairāk gadi.

Skrūvpāļa nesošās sieniņas diametru rēķina ņemot vērā koroziju un plānoto izmantošanas lielumu. Ja ir aprēķināts, ka slodzes nešanai nepieciešama 3mm sieniņa un mēs zinām, ka vidējas līdz augstas korozivitātes augsnēs tērauds zaudē ap 33 µm biezuma gadā (Howard A. Perko, 2004), un gribam, lai pāļi mums kalpo 75 gadus, izvēlamies mūsu skrūvpāļiem 6mm sieniņu.

Koka karkasa māju paredzamais mūža ilgums ir 75 gadi, tādēļ ekonomiski saprātīgi nav būvēt cita veida pamatus šāda tipa mājām.

Ja nocinkojam 6mm biezus skrūvpāļus ar 85 µm karstā cinka slāni to mūža ilgums palielinās līdz pat 170 gadiem un vairāk (Howard A. Perko, 2004).

Mēs rekomendējam nepaļauties uz krāsas aizsardzību. Augsnē ir pavisam citi apstākļi kā gaisā, tādēļ karstā cinkošana nodrošina spēcīgāku aizsardzību kā tikai krāsošana. 

Krāsa veido barjeru starp vidi un tēraudu. Šī barjera arī ir vienīgā aizsardzība ko krāsa nodrošina, un tās noturība ir atkarīga tikai no krāsas adhēzijas. Vislabākā adhēzija ir pulverkrāsai - 500psi. Diemžēl zemē ir gan akmeņi, gan citi ieslēgumi, kas viegli saskrāpē krāsas slāni. Līdzko krāsa kādā vietā ir saskrāpēta līdz tēraudam, tas tūlīt sāk rūsēt. Vēl jo vairāk, rūsa sāk lobīt nost blakus esošo krāsu un drīz skrūvpālis ir bez aizsardzības.

Karstā cinkošana nodrošina ne tikai barjeru starp apkārtējo vidi, bet arī katodisku aizsardzību un ķīmisku aizsardzību.

Karstā cinka pārklājums veidojas metalurģiskā procesā, tāpēc tas ir daudz noturīgāks nekā krāsa. Cinka adhēzija ir 3600PSI (500PSI pulverkrāsai). Tāpat cinka slānis ir daudz cietāks kā krāsa.
Uzklājot cinku ar karstās cinkošanas metodi veidojas vairāki slāņi ar izteikti dažādām īpašībām:

  • Augšējais slānis (H) ir tīrs cinks ar cietību 70 DPN (Diamond pyramid Hardness). Līdzīga cietība ir alumīnijam un kaparam.
  • Z slānis ar cietību 179 DPN, kas ir vairāk kā tēraudam no kā būs uztaisīts skrūvpālis.
  • D slānis ar cietību 244 DPN, kas ir vairāk kā kvarcam
  • G slānis ar cietību 250 DPN.

Ja arī tomēr ir izdevies saskrāpēt cinka pārklājumu līdz tēraudam, darboties sāk katodiskā aizsardzība, ko nodrošina cinka pārklājums. Cinka pārklājums nodrošina aizsardzību upurējot sevi. Tas nozīmē ka tērauds nevar sākt rūsēt, kamēr nav pilnībā izzudis tuvumā esošais cinka slānis.

Nobeigumā cinks korodējot veido cinka hidroksīdu. Savukārt tas reaģējot ar CO2 veido cinka karbonātu. Cinka karbonāts cieši turas pie cinka slāņa un papildus izolē to no apkārtējās vides ietekmes.